Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Często widzisz biały nalot na ziemi w swoich doniczkach? Bardzo źle to wygląda i w dodatku może być szkodliwe dla roślin a czasem nawet dla twojego zdrowia. Chciałbyś się pozbyć tego białego nalotu z ziemi w doniczkach? Są na to wypróbowane i skuteczne sposoby.
Zacząć trzeba od odróżnienia dwóch różnych rodzajów nalotu. To bardzo ważne, aby odróżnić te dwa różne naloty, gdyż tylko jeden z nich może być groźny dla twojego zdrowia.
Pierwszym rodzajem nalotu jest nalot jasny i twardy. Osad ten z czasem ciemnieje, osiągając barwę żółtą lub nawet brązową. Taki osad jest bardzo trudny do usunięcia. Jest to oznaka tego, że do podlewania roślin używasz zbyt twardej wody, zawierającej nadmiar związków wapnia. A taką wodę większość z nas ma w swoich kranach. Kranówka ma pH w zakresie 6,5 do 9. Kwiaty należy podlewać wodą miękką o pH w zakresie 5,5 do 6,5.
Drugi rodzaj nalotu to po prostu rozrastająca się w doniczce pleśń. Jeśli nalot ma postać waty, puchu czy grudek to z pewnością mamy do czynienia z pleśnią. Pleśń jest zazwyczaj bardzo miękka o kolorze białym lub lekko szarawym. Powody powstawania pleśni to głównie zbyt intensywne podlewanie, zwłaszcza w zimniejszych porach roku, lub zbyt duża wilgotność powietrza czy za małe wietrzenia pomieszczenia z doniczkami.
Biały nalot na ziemi w doniczkach spowodowany podlewaniem roślin zbyt twardą wodą to głównie problem estetyczny. Samym roślinom nie powinien on szkodzić, choć zbyt dużo wapnia w wodzie wpływa na pH gleby, co bardziej wrażliwym roślinom może jednak nie odpowiadać i będą one znacznie gorzej rosły.
Znacznie groźniej sytuacja wygląda w przypadku pleśni. Pleśń z pewnością może zaszkodzić naszym roślinom, atakując na przykład ich system korzeniowy. Niektóre gatunki pleśni są również szkodliwe dla ludzi, zwłaszcza dla alergików i astmatyków. Jeżeli w naszych doniczkach pojawiła się pleśń, to zlikwidowanie problemu jest bardzo ważne, gdyż tym samym pozbywamy się zagrożenia dla naszych roślin i także dla nas samych. Dla niektórych wrażliwych roślin pleśń będzie oznaczać ich koniec i całkowite obumarcie. Także pamiętajmy także o działaniach prewencyjnych zapobiegających pojawianiu się pleśni w naszych doniczkach.
Sposoby na walkę z białym nalotem na ziemi w doniczkach będą zależały od tego czy to nalot z twardej wody, czy jednak pleśń. W obu tych przypadkach musimy zastosować inne metody, które sprawią, że nalot przestanie powracać. Już powstały nalot możemy oczywiście zebrać i uzupełnić doniczkę nową ziemią. Same doniczki możemy umyć wodą z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego. Jeśli mamy do czynienia z osadem w twardej wody to powinno całkowicie wystarczyć. W przypadku rozwoju pleśni może być konieczna wymiana całej ziemi i dezynfekcja doniczki.
Jeżeli chcemy pozbyć się nalotu spowodowanego twardą wodą, to musimy koniecznie zmienić sposób podlewania naszych roślin. Aby wodę z kranu uczynić bardziej zdatną do zastosowania w podlewaniu, możemy wykorzystać kilka sposobów. Pierwszym i najprostszym jest po prostu stosowane przez bardzo wiele osób odstawianie wody przeznaczonej do podlania roślin. Jeżeli woda do podlewania odstoi całą dobę w butelce, czy konewce to część zawartych w niej minerałów osadzi się na dnie. W tym czasie z wody ulotni się także chlor, który bywa jeszcze nierzadko używany do uzdatniania wody płynącej w naszych kranach. Dzięki odstaniu przez długi czas woda będzie miała też temperaturę pokojową, co jest najbezpieczniejsze przy podlewaniu delikatnych roślin. Jeżeli nie mamy czasu na odstanie wody, możemy ją po prostu zagotować. Tutaj oczywiście pamiętajmy o wystudzeniu jej przed podlaniem roślin.
Jeżeli posiadamy w domu filtr do wody możemy po podlewania użyć wody filtrowanej, jest to jednak rozwiązanie droższe od tradycyjnego odstawiania wody. W przypadku roślin wrażliwych na pH wody, takich jak na przykład storczyki, może być to jednak najlepszym rozwiązaniem. Z domowych sposobów praktykowane bywa także dodawanie do wody odrobiny kwasku cytrynowego – około pół łyżeczki na litr wody. Wiele osób do podlewania roślin zbiera deszczówkę. To chyba najlepsze rozwiązanie – najbardziej naturalne i zupełnie darmowe, chociaż może wymagać od nas trochę więcej pracy i miejsca koniecznego na łapanie i przechowywanie wody z deszczu. W sklepach ogrodniczych można kupić także specjalne środki, które dodane do wody powodują jej zmiękczenie.
Aby zwalczyć pleśń pojawiającą się na ziemi w doniczce, w pierwszej kolejności należy wykonać poniższe zalecenia:
Podlewać rośliny powinniśmy tak, aby wierzchnia warstwa ziemi miała czas przeschnąć. Ograniczając podlewanie, nie przesadźmy jednak w drugą stronę i nie zasuszmy naszych cennych okazów.
Domowym sposobem na walkę z pleśnią w doniczkach jest także użycie cynamonu. Ta bardzo popularna przyprawa ma bowiem właściwości przeciwgrzybicze, oprócz oczywiście tych docenianych przez nas, czyli smakowo-zapachowych. Cynamon najlepiej jest przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Kolejnym domowym sposobem na walkę z pleśnią w doniczkach jest podlewanie roślin wywarem z czosnku. Czosnek również wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze. Na początku możemy niestety czuć mocny zapach czosnku, lecz zanika on dość szybko. Przygotowanie wywaru jest bardzo proste. Na małym ogniu, przez 20 minut gotujemy 20 g rozgniecionego czosnku zalanego jednym litrem wody. Jeśli zapach czosnku zniechęca nas do skorzystania z tej metody, możemy sięgnąć po drożdże.
Zwykłych drożdży spożywczych rozpuszczonych w ciepłej wodzie możesz użyć na podlania rośliny. Niektórzy stosują także opryski preparatem z drożdży, mleka i wody. Opryski można wykonywać także wodą utlenioną rozcieńczoną w stosunku dziesięć do jednego. Jeden oprysk każdego dnia powinien uniemożliwić pleśni rozwinięcie się w naszej doniczce. Ostatni z domowych sposobów na pleśń w doniczkach to podlewanie ziemi naparem z rumianku. Wystarczy wrzucić trzy saszetki rumianku na litr wrzątku i po ostudzeniu możemy przystąpić do podlewania.
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach możemy dostać oczywiście cały szereg specjalnych preparatów, które zapobiegną powstawaniu pleśni w doniczkach. Wiele roślin można posadzić także w doniczkach, które zamiast ziemią wypełnimy specjalnym granulatem do roślin. Taki granulat jest z reguły bardzo odporny na pojawienie się pleśni. Granulat może być też stosowany tylko jako częściowe uzupełnienie ziemi w doniczce, dobrze pochłania on wodę, co świetnie zapobiega rozwijaniu się pleśni w pozostałej glebie.