Rośliny balkonowe na cały rok jako sposób na ożywienie przestrzeni zewnętrznej

Rośliny przeznaczone do uprawy balkonowej przez cały rok to idealny sposób na dodanie życia do przestrzeni zewnętrznej, niezależnie od pory roku. Służą jako doskonałe tło dla kwitnących sezonowo okazów w cieplejsze miesiące, a równocześnie odgrywają główną rolę podczas zimowej szarugi. W grupie roślin balkonowych, które zachowują swój urok przez cały rok, znajdują się nie tylko iglaste zimozielone, ale i ozdobne liściaste krzewy oraz pnącza. Niektóre gatunki zachwycają odcieniami liści czy nietuzinkowymi kolorami igieł. Ich największym atutem jest możliwość cieszenia się nimi bez względu na sezon.

7 łatwych w uprawie roślin całorocznych na balkon

Przedstawiam wprowadzenie do siedmiu reprezentantów roślin całorocznych na balkon, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także łatwe w hodowli:

Bluszcz pospolity (**Hedera helix**): Wszechstronne pnącze do dekoracji i tworzenia prywatności

1. **Hedera helix** – Znany również jako bluszcz pospolity, jest to pnącze zimozielone charakteryzujące się umiejętnością tworzenia zwartych, ciemnozielonych ścian poprzez wsparcie swoich korzeni przybyszowych. Może być wykorzystany zarówno do przykrycia balustrad, jak i zdobienia cienistych zakamarków balkonu dając efekt prywatności od strony ulicy.

Dostępne są różnorodne odmiany bluszczu o dekoracyjnych liściach takie jak 'Goldheart’ z żółtym środkem liści lub 'Profesor Seneta’ będący przykładem marmurkowego wzoru. Bluszcz pospolity jest niedemandujący; preferuje zacienione miejsca dla ciemnolistnych odmian oraz słonecznie dla tych o barwnych listkach. Mrozoodporność bluszczu może być ograniczona w surowszych warunkach – warto więc dodatkowo izolować pojemniki na zimę materiałem ochronnym.

Do jego uprawy nadaje się ziemia uniwersalna z dodatkiem wapnia i regularne podlewanie podczas gorących dni.

Trzmielina Fortune’a: Wszechstronny Krzew do Każdego Ogrodu

2. **Euonymus fortunei** – Trzmielina Fortune’a to elastyczny rodzaj krzewu: może pełnić funkcję pokrywy gruntu lub elementu pnącego dzięki swojemu bujnému wzrostowi i zmiennej barwie liści w zależności od posiadanego typu. Trzmielinę można łatwo hodować w różnych typach gleb ogrodniczych pod warunkiem zapewnienia stałej wilgotności podłoża. Roślina ta świetnie przystosowuje się do różnorodności stanowisk – od słonecznych po cieniste – wytrzymując zarówno mrozy jak i miejskie zanieczyszczenie powietrza bez problemu. Elegancko prezentuje się zarówno solo w pojemnikach jak też w towarzystwie innym okazów.

Sprawdź:  Drzewko Szczęścia (Crassula ovata) - atrakcyjna roślina doniczkowa z rodziny gruboszowatych

3. Barwinek mniejszy (Vinca minor) – Ta niziutka roślina o pełzających zdobnych łodygach porośniętych twardymi, lśniącymi liśćmi w kolorze intensywnej zieleni jest znana z tego, że może przechwalać się dekoracyjnymi odmianami listowia, takimi jak 'Aureovariegata’ z żółtawą obwódką czy 'Illumination’, ozdobione żółtymi liśćmi ze zielonym marginesem. Kwartalne cykle kwitnienia w maju i często również w sierpniu przynoszą urodziwe małe kwiaty ukryte w kątach liściowych – niektóre odmiany mogą posiadać błękit (’La Grave’), purpurę (’Atropurpurea’) bądź biel (’Gertrude Jekyll’). Barwinek to roślina ceniąca cień, choć jego pstrokate odmiany świetnie odnajdują się również na nasłonecznionych powierzchniach. Przystosowanie do różnych warunków balkonowych sprawia, że wybór barwinka może być szeroki. Jest on niewymagający w pielęgnacji – wystarczy utrzymanie ziemi stale nawilżonej. Wspaniale prezentuje się zawieszony lub sadzony w pojemnikach wykonanych z drewna albo rattanu oraz tworzy atrakcyjne zestawienia z inne rośliny preferujące mało słońca.

4. Golteria pospolita (Gaultheria procumbens) – To niewielkie na wysokość ale szeroko rozrastające się zimozielone krzewienie należące do rodziny Ericaceae osiąga około 10-15 cm wysokości. Charakteryzują ją ciemnozielone błyszczące liście zmieniające barwę na bordowy odcień zimą i kwiaty późnym latem – białe albo delikatnie różowe zapachowe kulminacje piękna krzewu. Zima uwydatnia jej największy atut, kiedy to czerwone owocypodobne jagody zdobią gałązki aż do wiosny, szczególnie malowniczo jeśli przykrywa je śnieg. Golteria doskonale sprawdzi się jako kompan balkonowych iglaków messy rajskiego balkonowego ogródka alizrzy całkowicie mrozoodporna!

5. Kiścień (Leucothoe) – Oto inna interesująca propozycja spośród roślin wiecznie zieleniących się pochodzących z rodziny

Krzewy wrzosowate idealne na balkon: kiścień 'Zeblid’ i 'Rainbow’ wśród polecanych

Wśród roślin odpowiednich do hodowli na balkonie w donicach szczególną uwagę przykuwa rodzina wrzosowatych. Wyróżniający się w tej grupie jest krzew, który może dorastać do 70 cm wysokości, prezentując kopulasty kształt oraz pędy układające się w charakterystyczne zygzaki. Jego atrakcyjność wynika z barwnych liści, co sprawia, że staje się ozdobą każdego balkonu i z pewnością przyciąga wzrok otoczenia. Chlubą wśród tych roślin są odmiany kiścienia 'Zeblid’ oraz 'Rainbow’, które zachwycają swą dekoracyjnością. Kiścień preferuje miejsca mniej nasłonecznione, aby uniknąć poparzeń liści, podobnie jak golteria ceni sobie kwaśne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Prezentuje się znakomicie zarówno solo, jak i w zestawieniu z miniaturowymi iglakami czy wrzosami.

Sprawdź:  Jak dbać o złocień krzewiasty, aby cieszyć się jego obfitym kwitnieniem

Cyprysik groszkowy – idealny do donic i balkonów

6. Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) to kolejna propozycja – iglasty krzew o stożkowej koronie i pokrytych łuskami gałązkach, emitujący balsamiczny aromat. Karłowe formy cyprysika świetnie odnajdą się w donicowych kompozycjach dzięki swej różnorodności kolorystycznej i dopasowaniu rozmiarów (30-100 cm). Są stosunkowo niewymagające, mrozoodporne, mogą pięknie zdobić balkony przez cały rok na słońcu lub w półcieniu.

Jałowiec płożący – łatwa pielęgnacja i doskonały do aranżacji ogrodowych

Na koniec warto wspomnieć o jałowcu płożącym (Juniperus horizontalis), który swoimi zwisającymi pędami nadaje charakter każdej uprawie pojemnikowej. Jego niewielkie wymagania co do wilgotności i gleby sprawiają, że jest łatwy w pielęgnacji i dobrze toleruje polskie zimy. Znakomicie uzupełnia aranżacje obsadzone wrzosami, trzmielinami czy bluszczem oraz można go łączyć z wyższymi krzewami liściastymi takimi jak berberys czy sezonowymi kwiatami typu petunia.

Znaczenie roślin zimozielonych dla estetyki balkonu

Warto dodać, że rośliny zimozielone mają kluczowe znaczenie dla utrzymania estetyki balkonu przez cały rok. Podczas zimy, kiedy gleba w donicach zamarza, rośliny te są wyjątkowo podatne na wysychanie, ponieważ nie są w stanie pobierać wody. Z tego powodu, jeśli zdecydujesz się na ich hodowlę, dobrze jest zadbać o izolację donic za pomocą styropianu. Nie zapominaj również o zimowym nawadnianiu tych roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *