Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Posiadasz królika miniaturkę? A może dopiero zamierzasz posiadać? Być może planujesz nawet całą hodowlę? Z pewnością potrzebna do tego będzie klatka dla królika. Oczywiście taką klatkę można nabyć w sklepie zoologicznym lub zamówić online. W sklepach znajdziemy wiele modeli wykonanych zarówno z drewna jak i tych metalowych. Jednak znacznie większą satysfakcję sprawi na z pewnością wykonanie takiej klatki własnoręcznie. Nie mówiąc o tym, że pozwoli nam to zaoszczędzić całkiem spore pieniądze, a jeśli mamy kilka królików, oszczędność będzie znacznie większa. Jak zrobić klatkę dla królika palet? To bardzo proste, ale zacznijmy po kolei.
Pamiętajmy, że dla zachowania dobrego zdrowia królik potrzebuje przestrzeni. Jej ilość jest zależna od jego rozmiarów i to do nich dopasujmy wielkość tworzonej przez nas klatki. Koniecznością jest, aby klatka posiadała duże wejście oraz wydzieloną strefę ciepłą i zacienioną. Wymagane jest, aby klatka była sucha i widna.
Najczęściej przyjmuje się, że minimalne wymiary klatki to 100 centymetrów długości, na 80 centymetrów szerokości i na 60 centymetrów wysokości. Oczywiście jeśli mamy czas i miejsce to możemy naszemu zwierzakowi zafundować znacznie większe schronienie, na pewno będzie z tego zadowolony. Królik w klatce musi być zabezpieczony przed atakami drapieżników, zwłaszcza jeśli klatka na przykład w lecie będzie wystawiana na zewnątrz. Jeśli wykonamy naszą klatkę poprawnie, to z pewnością królik będzie w niej całkowicie bezpieczny. Tworząc klatkę samodzielnie, możemy także w odróżnieniu od gotowych rozwiązań, uwzględnić potrzeby konkretnej rasy królików lub nawet naszego konkretnego pupila. Właściwie nasz projekt ogranicza tylko nasza wyobraźnia.
Palety w Polsce to dość łatwo dostępny towar. Dlatego bardzo często stosowane są do budowy mebli, klatek czy na przykład elementów dekoracyjnych. Nowe palety można oczywiście nabyć w wyspecjalizowanych firmach lub kupić używane w składach palet. Jednak taką używaną paletę bardzo często posiadamy już sami lub możemy otrzymać ją zupełnie gratis od kogoś, kto jej nie potrzebuje i nie ma pomysłu co z nią zrobić. Niejednokrotnie pojedyncze palety a czasem nawet kilka sztuk razem, są najzwyczajniej porzucane koło dróg czy śmietników. Po prostu rozejrzyjmy się dokładnie dookoła lub popytajmy znajomych i sąsiadów. Pamiętajmy, żeby wybrać palety dobrej jakości i niezbyt zniszczone. Najładniejsze drewniane palety, jakie udało nam się spotkać, służyły do transportu butelek wina i wykonane były naprawdę z pięknego i gładkiego drewna.
Naszą klatkę wykonamy z dwóch palet drewnianych. Ich standardowe wymiary to 120 centymetrów na 80 centymetrów, co w zupełności wystarczy do wykonania ramy naszej klatki. Jeżeli udało nam się znaleźć palety z gładkim drewnem, to można dodatkowe sztuki wykorzystać również jako dawców desek, które zostaną użyte na ścianki klatki.
Poniżej podajemy ogólny schemat tworzenia klatki z palet, ale oczywiście zachęcamy do projektowania własnych konstrukcji w których uwzględnione zostaną posiadane już materiały oraz konkretne warunki miejsca, w którym będzie docelowo znajdowała się klatka z królikiem. Dobry projekt to podstawa każdej konstrukcji.
Zaczynami więc składanie naszej klatki dla królika. Pierwszym krokiem w stworzeniu naszej klatki będzie przybicie sklejki do górnej powierzchni obu palet. W ten sposób uzyskamy gotową stabilną podłogę oraz solidny dach naszej klatki. W celu przymocowania sklejki używamy krótkich gwoździ. Użyta sklejka powinna mieć grubość co najmniej jednego centymetra. Można tutaj zastosować jeden arkusz sklejki lub jeśli nie dysponujemy tak dużą, możemy wykonać dach i podłogę z dwóch mniejszych kawałków.
Następną czynnością jest przymocowanie kantówek do palety, która będzie stanowiła podłogę klatki. Kantówki należy umieścić zarówno na rogach oraz w połowie boków o większej długości. Na takiej konstrukcji oparta będzie druga paleta, ta stanowiąca dach klatki. Kolejnym krokiem jest mocowanie desek tworzących ściany. Pamiętaj, aby deski montowane na tylnej i obu bocznych ściankach dobrze do siebie przylegały, gdyż zapewni to ochronę przed zimnym powietrzem.
Najważniejszy i najtrudniejszym w konstrukcji miejscem jest przednia ścianka. Na niej montujemy tylko deski niezbędne do utrzymania siatki hodowlanej oraz drzwiczek, które możemy kupić gotowe lub również wykonać je samemu z desek. Przy mocy wkrętów zamocuj zawiasy drzwiczek oraz rygiel. Warto nawiercić jest małe otwory w miejscach na wkręty, co zmniejszy możliwość uszkodzenia drewna przy ich wkręcaniu. Siatkę hodowlaną montujemy przy pomocy gwoździ tapicerskich albo zszywacza elektrycznego.
Jak wiadomo, drewno dobrze chłonie wodę, czyli drewniana klatka będzie podatna na zasikanie przez naszego królika jak i na ogólnie znajdującą się w powietrzu wilgoć. Aby przedłużyć jej trwałość i zapewnić mniejszą ilość nieprzyjemnych zapachów należy zaimpregnować drewno użyte do wykonania klatki. Pamiętajmy, tylko aby substancja impregnująca nie była szkodliwa dla naszego pupila. Ponieważ królik może obgryzać drewniane elementy klatki, większość osób unika tutaj produktów chemicznych. Najczęściej stosowanym i jednocześnie tanim rozwiązaniem jest nasączanie olejem lnianym. Trzeba pamiętać o powtarzaniu tego zabiegu co pewien czas.
Teraz pozostaje nam tylko wyłożenie klatki sianem i przymocowanie poidełka oraz karmnika. Od teraz nasz królik będzie posiadał własnoręcznie wykonaną przez nas wygodną i przyjazną klatkę. Oczywiście dajmy naszemu królikowi oswoić się z nowym lokum, co jednak nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Nie zapomnijmy również o przeniesieniu ulubionych zabawek naszego zwierzaka. Teraz mamy pewność, że nikt nie będzie miał takiej samej klatki i że wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Taka satysfakcja, to wspaniała rzecz — nie mówiąc oczywiście, o zaoszczędzonych pieniądzach.
Własnoręczna budowa klatki dla królika z palet może być wspaniałą okazją na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi. Dla nich będzie to także zajęcie bardzo edukacyjne i rozwijające. Przy tej pracy dzieci nabędą umiejętności posługiwania się narzędziami, dowiedzą się wiele o pielęgnowaniu zwierząt. Ważne jest także wyrobienie u dzieci świadomości, że nie wszystko trzeba kupować nowe w sklepie. Wiele rzeczy można wykonać samemu, tak jest z pewnością taniej i bardziej ekologicznie.
W czasie składania klatki pamiętajmy o podstawowych zasadach BHP. Wbijanie gwoździ i cięcie drewnianych desek to niebezpieczne zajęcia, przy których łatwo jest doznać poważnych urazów. Zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu oczu przy wszelkich tego typu pracach. Szczególne warunki bezpieczeństwa należy zachować, jeśli w pracy pomagają nam dzieci.