Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Podstawy uprawy i pielęgnacji kalii ogrodowej

Podstawy uprawy i pielęgnacji kalii ogrodowej

Zantedeschia, znana również jako kalia ogrodowa, kalijka lub cantedeskia, to roślina pochodząca z Afryki. Charakteryzuje się ona nie tylko strzałkowatymi liśćmi, ale również zadziwiająco kolorowymi kwiatami na sztywnych kolbach, które są otoczone dekoracyjną pochwą. Ze względu na brak odporności na niskie temperatury, kalia wymaga szczególnego podejścia do uprawy. W tym artykule przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące odpowiedniego momentu na wysadzenie pędów kalii w ziemię, metody ich pielęgnacji by zachwycały bujnym kwitnieniem, sposoby na efektywne przetrwanie zimy oraz możliwości samodzielnego rozmnażania tych cudownych roślin.

Kalie ogrodowe prezentowane w sprzedaży to często hybrydy wytworzone z kilku gatunków rodzaju Zantedeschia. Rośliny posiadają zielone liście o lancetowatym lub jajowato-sercowatym kształcie, niektóre odmiany mają również charakterystyczne nakrapiane liście oraz grube kłącza korzeniowe zwane bulwami pędowymi. Dominującym gatunkiem jest Zantedeschia aethiopica (kalia etiopska) generująca duże białe lub kremowe pochwy skrywające żółtą kolbę kwiatową o długości nawet 25 cm.

Inne znaczące gatunki to m.in. Zantedeschia elliotiana i Zantedeschia rehmanii, oferujące różnorodność barw od plamistych liści po różnorodne kolory pochew i kolb kwiatowych. Dzięki staraniom hodowców głównie z USA, Południowej Afryki i Nowej Zelandii udało się stworzyć liczne atrakcyjne warianty kalii osiągające wysokość od 30 do 75 cm i oferujące szeroką paletę barw pochew: od bieli przez żółć i pomarańcz aż do ciemnych bordów czy niemal czarnych odcieni jak w 'Purple Sensation’, 'Schwarzwalder’ czy 'Odessa’.

Kalia ogrodowa znajduje swój okres kwitnienia podczas letnich miesięcy (między czerwcem a sierpniem), ale dostępne są także odmiany przeznaczone do uprawy doniczkowej kwitnące zimą. Po okresie kwitnienia następuje czas spoczynku trwający około dwóch miesięcy. Idealny moment sadzenia kalii w gruncie zbliża się…

Zasady sadzenia kłączy wiosną: najlepszy czas i warunki

W okresie wiosennym, dokładnie w miesiącach marcu i kwietnia, przychodzi czas na zasadzenie kłączy w doniczkach. Należy je umieścić w miejscu o umiarkowanej chłodności, gdzie temperatura oscyluje wokół 15-16°C. Kluczowa jest wilgotność podłoża, co wynika z naturalnych predyspozycji kalii, które ewoluowały w warunkach zmieniającej się wilgotności – rosną na terenach narażonych na okresowe zalania lub charakteryzujących się bagiennością. Posiadają one zdolność do wytrzymania długotrwałych susz afrykańskich dzięki swoim mięsistym kłączom i odnawiają swój wzrost przy nadejściu opadów deszczu. Aby pobudzić ich wzrost, należy otoczyć je warunkami zbliżonymi do naturalnych. Gdy tylko zaczną pojawiać się pierwsze pędy, rośliny przenosi się do jaśniejszego miejsca o standardowej temperaturze pokojowej.

Sprawdź:  Hodowla i pielęgnacja dichondry argentea - poradnik

Do sadzenia w ogrodzie lub przestawienia już posadzonych doniczek nadaje się okres po ostatnich przymrozkach „Zimnych ogrodników”, a więc najbezpieczniej po połowie maja.

Podstawy pielęgnacji kalii ogrodowych: stanowisko, gleba i pH

Pielęgnując kalie ogrodowe, istotne jest zapewnienie im stanowiska nasłonecznionego; aczkolwiek niektóre odmiany tolerują półcień. Preferują one glebę lekką, próchniczą oraz wystarczająco nawilżoną. Jest to istotne także przy uprawie przy zbiornikach wodnych, gdzie gleba naturalnie utrzymuje wysoki stopień wilgotności. Pojawiające się niekiedy pytania dotyczące prefencji pH dla uprawy mogą być zagmatwane: kalia etiopska lepiej sobie radzi w ziemi neutralnej lub lekko zasadowej, podczas gdy hybrydowe odmiany kalii preferują środowisko lekko kwaśne. Dla pewności warto wybrać glebę o neutralnym pH.

Aklimatyzacja kalii przed przeniesieniem do gruntu

Przed przystosowaniem kalii do życia na zewnątrz poprzez wyeksponowanie ich na bezpośredni kontakt z elementami pod koniec maja, ważne jest aklimatyzowanie ich poprzez stopniowe przyzwyczajenie do nowych warunków oraz zapewnienie dodatkowej ochrony przed słońcem przez pierwsze dni po przeniesieniu do gruntu.

Podlewanie i nawożenie kalii: klucz do obfitego kwitnienia

Podlewanie kalii powinno być regularne – sugeruje się nawadnianie co 3-4 dni podczas suchych okresów – a dodatkowo warto wspierać ich kwitnienie przez stosowanie mineralnych nawozów wieloskładnikowych.

Jak prawidłowo przygotować kalie ogrodowe do zimy

Zimowanie kalii ogrodowych rozpoczyna się zaraz po ich ostatnim kwitnieniu, co najczęściej przypada na sierpień. Należy kontynuować uprawę przez kolejne tygodnie, by kłącza zdążyły zregenerować swoje zasoby energii na nadchodzący sezon wegetacyjny. W tym czasie należy stopniowo zmniejszać podlewanie, aż do momentu, gdy liście rośliny przebarwią się na brązowy kolor. Gdy nadejdzie okres od września do października, należy dokonać ekshumacji kłączy z gruntu i przenieść je do doniczek wypełnionych torfem. Następnie tafla roślin umieszczana jest w dobrze oświetlonym i chłodnym miejscu, które jest chronione przed działaniem mrozu.

Sprawdź:  Szybko rosnący żywopłot zimozielony: korzyści i rośliny

Przez zimę obecność światła nie jest istotna, ponieważ roślina znajduje się w stanie spoczynku. Idealna temperatura do przechowywania kalii ogrodowych w tym okresie to 2-10°C. Przechowujemy je aż do marca, kiedy to przesadzamy rośliny do bardziej ciepłego miejsca.

Wiosenne odmładzanie i rozmnożenie kalii ogrodowej: krok po kroku

Odmładzanie i rozmnożenie kalii ogrodowej najlepiej przeprowadzić wiosną, tuż po ich wyjęciu z miejsca zimowania i przeniesieniu do cieplejszego środowiska. Proces ten nie jest skomplikowany; wymaga jedynie wydobycia kłączy z ziemi i podziału tych największych na mniejsze części, które następnie zostają posadzone ponownie.

Warto mieć jednak świadomość, że nowo posadzone rośliny wydadzą liście dopiero w pierwszym roku po podzieleniu i dopiero za dwa lata będą gotowe do zakwitnięcia – po tym czasie ich kłącza osiągną właściwą masę i siłę konieczne do wytworzenia kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *