Poszukując roślin ogrodowych, często preferujemy te, które przez długi czas zachwycają swoim wyglądem i nie wymagają intensywnej opieki. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na byliny kwitnące przez większość sezonu – lato i jesień. W bogatej palecie różnorodnych gatunków dostępne są byliny, które efektownie udekorują rabaty ogrodowe przez długie miesiące. Oto lista 20 fascynujących wieloletnich gatunków, które cieszą oko swoim długotrwałym kwitnieniem.

Krwawnik pospolity – urokliwa bylina kwitnąca od wiosny do jesieni

1. Achillea millefolium (Krwawnik pospolity) – ta wieloletnia bylina kwitnie od wiosny do jesieni, odznaczając się ciemnozielonymi, głęboko wcinanymi liśćmi i pionowymi pędami zwieńczonymi kwiatostanami o talerzykowatym kształcie. Paleta kolorystyczna tych pięknych kwiatów waha się od czerwieni po biel, róż, żółć i koral. Dorastając do 80 cm wysokości krwawniki ozdobne najlepiej wyglądają w grupach siedmiu sztuk na metr kwadratowy.

Charakterystyka Trzykrotki Andersona: Wzrost, kwitnienie i wymagania uprawowe

2. Tradescantia andersoniana (Trzykrotka Andersona) – charakterystyczna dla tej rośliny jest jej kępiasta forma i intensywnie ulistnione pędy osiągające do 90 cm wysokości. Jej głównie niebieskie kwiaty pojawiają się od maja do września jednak skupiają się przy niepogodzie. Idealna na żyznej glebie prezentuje się najlepiej w niewielkich grupach po 7 sztuk/m² a po okresie kwitnienia wymaga przycinania.

Charakterystyka i uprawa zawciągu nadmorskiego (Armeria maritima)

3. Armeria maritima (Zawciąg nadmorski) – to niska bylina formująca poduszkowate kształty o wąskich liściach przypominających trawę dorastająca do 10 cm wysokości z kwiatostanami zbieranymi na smukłych łodygach osiągających 20 cm wysokości. Kwitnie białymi lub różowymi kwiatami od maja do września; zalecane jest sadzenie 11 sztuk na metr kwadratowy szczególnie w słonecznych skalniakach z lekką glebą.

Kocimiętka Faassena: Długokwitnąca bylina z lawendowymi kwiatami

4. Nepeta faassenii (Kocimiętka Faassena) – ta długokwitnąca bylina posiada mocno rozgałęzione pędy oraz szarozielone liście a jej lawendowe kwiaty ukazują się między majem a wrześniem. Rośnie dobrze nawet przy umiarkowanej suszy i wyjątkowo prezentuje się sadzona gęsto w ilości 12 sztuk/m².

Opis Kołotocznika Wierzbolistnego (Buphthalmum salicifolium)

5. Buphthalmum salicifolium (Kołotocznik wierzbolistny) – wyróżnia go zdrewniałe łodygi dochodzące do 50 cm wysokości oraz jaskrawo żółte kwiaty widoczne od czerwca

Charakterystyka wielkokwiatowego nachyłka

6. Wielkokwiatowy nachyłek (Coreopsis grandiflora) to kępiasta roślina bylinowa, która osiąga wysokość do 80 cm. Od czerwca aż do października wytwarza żółte kwiaty koszyczkowe, umieszczone pojedynczo na długich szypułkach. W przypadku tej rabaty zaleca się sadzenie 7 sztuk nachyłka na metr kwadratowy. Te odmiany długokwitnącej byliny cechują się koszyczkami z charakterystycznymi brązowymi plamami u podstawy płatków.

Charakterystyka goździka brodatego

7. Goździk brodaty (Dianthus deltoides) tworzy gęste kępy drobnych liści oraz karminowo-czerwone kwiaty przez okres od czerwca do października. Różnica w odmianie 'Albiflorus’ goździka brodatego polega na białych kwiatach. Ta bylina kwitnąca przez dłuugi czas dorasta do wysokości 15 cm i jest niezwykle łatwa w uprawie; wystarczy zapewnić jej słoneczne miejsce. Idealnie nadaje się do skalniaków, zarówno w aranżacjach naturalistycznych, jak i na zielonych dachach, przy czym należy posadzić 9 sztuk na metr kwadratowy.

Charakterystyka i okres kwitnienia mikołajka płaskolistnego

8. Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) często spotykany jest na suchych terenach niezagospodarowanych i dorasta do wysokości 100 cm. Formuje sztywne, rozgałęzione pędy z małymi, licznie pojawiającymi się kulistymi główkami kwiatowymi o niebieskiej barwie przez całe lato aż do jesieni – od czerwca do września. Efektownie wygląda sadzony w grupie 5 sztuk na metr kwadratowy.

Uprawa Trytomy Groniastej – Wyzwania i Rosnąca Popularność Gatunku

Trytoma groniasta z Afryki Południowej i Madagaskaru prezentuje pewne trudności przy uprawie ze względu na swoje preferencje cieplne, ale dzięki swojemu egzotycznemu aspektowi zdobywa coraz więcej sympatyków.

Złocień wielki: idealna roślina do mniejszych rabat kwitnących od czerwca do września

10. Złocień wielki(Leucanthemum maximum) to krzewiąca się bylina o ciemnozielonych liściach osiągająca wysokość nawet do 90 cm, której bardzo duże koszyczki kwiatowe ukazują się od czerwca aż do września; mają one białe płatki z żółtym środkiem. Roślina ta wymaga gleby bogatej i umiarkowanie wilgotnej oraz jest rekomendowana do mniejszych rabat – najlepiej sadzić ją grupami po 7 sztuk na metr kwadratowy.

Wiesiołek okazały – kwitnąca bylina o zmieniających kolor kwiatach

11. Wiesiołek okazały(Oenothera speciosa), długotrwale kwitnąca bylina która rozprzestrzenia się za pomocą podziemnych rozłogów i dorasta do wysokości 50 cm, posiada białe kwiaty przekształcające swój kolor ku różowemu podczas przekwitania i są silnie aromatyczne

Odętka wirginijska: idealna roślina na rabaty i do wypełniania przestrzeni między krzewami

12. Physostegia virginiana, znana także jako odętka wirginijska, charakteryzuje się pionowymi łodygami osiągającymi wysokość do 70 cm. Wykształca ciemnozielone liście i zakwita w kłosopodobnych kwiatostanach z kwiatami o barwie od białej do ciemnoróżowej od czerwca do września. Jako roślina niewymagająca idealnie nadaje się do umieszczania na rabatach floralnych oraz jako uzupełnienie przestrzeni pomiędzy krzewami, prezentując się efektownie przy sadzeniu 9 sztuk na metr kwadratowy.

Rudbekia lśniąca – imponująca bylina idealna na wysokie rabaty

13. Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) to imponująca bylina z mocnymi łodygami, która dorasta do 2 metrów. Posiada błyszczące, jasnozielone liście o niemal gładkich brzegach oraz kwiaty o żółtych płatkach i zielonych środkach formujące stożkowaty kształt. Wygląda szczególnie dobrze na wysokich rabatach, gdzie zalecane jest sadzenie trzech roślin na metr kwadratowy.

Rumian żółty – idealny do łąk kwietnych i grupowych nasadzeń

14. Anthemis tinctoria, czyli rumian żółty, osiąga wysokość 60 cm i tworzy żółte koszyczkowe kwiaty o średnicy 2,5-3,5 cm latem aż po jesień. Jest doskonały dla łąk kwietnych oraz grupowych nasadzeń w ilościach dziewięciu sztuk na metr kwadratowy.

Charakterystyka i uprawa jeżówki purpurowej

15. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) wypuszcza proste łodygi osiągające metr wysokości z kolczastymi koszyczkami owocowymi w centrum otoczonymi nieco opadającymi różowo-fioletowymi płatkami. Kwitnienie odbywa się od lipca do września i preferuje żyzną glebę o umiarkowanej wilgotności. Aby uzyskać pożądany efekt estetyczny najlepiej jest sadzić siedem roślin na każdy metr kwadratowy.

Charakterystyka sadełca plamistego – wieloletniej rośliny ozdobnej

16. Sadziec plamisty (Eutrochium maculatum) to wysoka wieloletnia bylina rozkwitająca przez długi czas aż do 2 m wysokości. Ma łodygi pokryte czerwonawymi plamkami lub smugami i produkuje różowego koloru koszyczki od lipca do września. Preferuje bardzo wilgotne gleby o odczynie zasadowym i najbardziej korzystnie prezentuje się przy sadzeniu trzech roślin na metr kwadratowy na rabatach.

Gaillardia oścista: bylina z żółto-czerwonymi kwiatami idealna do ogrodów

17. Gaillardia pulchella aka gailardia oścista jest byliną tworzącą kępy o wysokości około 60 cm z dużymi żółto-czerwonymi koszyczkami kwiatowymi. Mimo że jest krótkowieczna, przycinanie po pierwszym okresie kwitnienia może przedłużyć jej życie. Idealnie komponuje się w ogrodowych aranżacjach przy odpowiednim zagęszczeniu nasadzeń.

Sadzenie i pielęgnacja słonecznika szorstkiego – wskazówki

18. Sadząc na rozległej, bogatej w składniki odżywcze glebie, ilość 7 roślin na każdy metr kwadratowy jest optymalna. Słonecznik szorstki, Helianthus pauciflorus, to roślina wieloletnia osiągająca wysokość do 150 cm. Rozkwita on nieprzerwanie od lipca aż po październik, obdarzając otoczenie żółtymi kwiatami. Aby zachował swoje estetyczne cechy i bujność kwitnienia, bardzo ważne jest zapewnienie mu gleby bogatej w składniki odżywcze oraz dostatek wody. Jako kwiat cięty cieszy się długotrwałą świeżością, stąd jego popularność. Dla jak najlepszego efektu na rabatach sadzi się go tworząc grupy 5 roślin na metr kwadratowy.

Charakterystyka i uprawa liatry kłosowej (Liatris spicata)

19. Liatra kłosowa (Liatris spicata), z kolei, charakteryzuje się długim okresem kwitnienia i smukłymi liśćmi przypominającymi trawę, dorastając do 70 cm wysokości. W okresie od lipca do września zdobi ogród swoimi purpurowymi kwieciem ułożonymi nietypowo – od górnej części pędu w dół. Preferuje glebę bogatą i stale lekko wilgotną. Pocięte pióropusze kwiatowe tej byliny również są znane ze swojej odporności na więdnięcie. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się posadzona gęsto – 12 egzemplarzy na metr kwadratowy.

Charakterystyka i wymagania uprawowe Lobelii szkarłatnej

20. Z kolei Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis), bylina którą cechują pionowe, słabo rozgałęzione łodygi o wysokości do 100 cm z plamami o barwie czerwieni oraz jej kwitnienie trwające od lipca do września z czerwonymi lub różowymi kwiatami w zależności od odmiany, wymaga żyznego podłoża i stałej wilgoci gleby. Często spotykana przy zbiornikach wodnych, gdzie idealnie komponuje się sadzona po 5 sztuk na każdy metr kwadratowy ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *